סהר שמעון
עמוד הבית > צוות > סהר שמעון
מייסדת ומנכ"לית

סהר הינה בעלת תואר ראשון בלימודי חינוך לסביבה וחקלאות, בשילוב גאוגרפיה ממכללת בית ברל, וכן בוגרת של מגוון קורסים בינלאומיים העוסקים בחקלאות מחדשת.  לסהר גם לא מעט שעות 'עבודת' אדמה. מגיל צעיר, סהר הייתה מחוברת לאדמה ולעבודת הכפיים, והתעניינה בהתנהלותן של מערכות הטבע. סהר, ילידת המושב נווה ירק, בילתה חלק ניכר משנות ילדותה במדינות שונות במסגרת שליחויות משפחתה בחו"ל. מבין המדינות שבהן התגוררה, הושפעה במיוחד מרוח הקיימות ושמירת הטבע המקובלת באוסטרליה, וגמלה בליבה, להביא גישה זו לישראל.

האני מאמינה שלי: עלינו למצוא את קו התפר בין החקלאות הקונבנציונאלית לבין הטבע והאקולוגיה. כאשר מערכות חקלאיות מתפקדות כמערכות אקולוגיות שלמות (ואפילו חלקיות), התהליכים הטבעיים מתנהלים במעגלים סגורים ושם לכל בעיה קיים גם פתרון. תפקידו של החקלאי הוא לנהל את המופע המורכב, עם התייחסות מרובה להקשר הספציפי בו הוא פועל.

הדרך שלי לחקלאות מחדשת…

השטח החקלאי  שבבעלות משפחתי ממוקם על גדות הירקון ולאורך שביל ישראל. תמיד ידעתי שיום אחד ארצה לייצר שם 'משהו טוב'… מאז ילדותי אהבתי מאוד גם את הטבע וגם את החקלאות אך מהתבוננות באופן שבו מעבדים את השדות המקיפים את המושב הבנתי כבר אז שהשניים אינם הולכים יחד.

בשנת 2018 החלטתי לחזור שוב לאוסטרליה על מנת להבין וללמוד דרכים בהן השניים כן יכולים להשתלב ובעיקר כדי לקבל השראה לתוכניותיי להתחיל 'לנטוע שורשים' במשק. במשך שנה שלמה, העמקתי את הידע שלי דרך הידיים, הרגליים, ספרות מקצועית ומומחים בתחום החקלאות המחדשת ותחום האגרופורסטרי בפרט. במסע זה ביקשתי ללמוד מהי המהות שנמצאת  בבסיס התהליכים והעקרונות שמלווים את ההחלטות והפעולות, כאשר ידעתי שבשובי ארצה אצטרך להתאים את הגישה להקשר הישראלי המקומי.

כשחזרתי מאוסטרליה התחלתי לעבד ולהכשיר את חלקת האדמה הנמצאת באחריותי ולפתח מערכת אגרופורסטרי מגוונת המותאמת לתנאי האקלים המקומי. לחלקה נתנו את השם "בין העצים", ואותה אני ממשיכה לפתח עד היום…

סהר שמעון בנווה ירק בין העצים

הדרך להקמת העמותה

ככל שהתקדמתי עם עבודת השטח ב"בין העצים" נתקלתי בדילמות רבות. חיפשתי אנשי מקצוע מקומיים שאוכל להתייעץ איתם, ללמוד מהם, ולראות חלקות דומות. חיפשתי שתילים, זרעים, ציוד… שוב ושוב נתקלתי בחוסרים ופערי ידע שיאפשרו לי להתקדם בפיתוח החלקה.
במהלך החיפושים הבנתי שאמנם קיימים בישראל אנשי מקצוע שמבינים את העקרונות, וחקלאים הפועלים בשיטות דומות, ויש כאן גם מעט מושגים דומים, אך הכל היה ליד, ולא בדיוק מה שחיפשתי. עם הזמן, התחלתי להכיר אנשי מקצוע ממגוון תחומים שהבינו את השפה שבה אני מדברת ובעיקר את החזון, שתמכו בי בדרכים שונות… לאחר כשנה וחצי של עשיה, ומתוך ההבנה שחייב להיות כאן גוף התומך באופן ייעודי בתחום, הרמתי את הכפפה והחלטתי להקים עמותה, לקידום החקלאות המחדשת ואגרופורסטרי בישראל.

העמותה הוקמה מתוך צורך אמיתי וקנה לפיתוח ידע בתחום, ריכוזו והנגשתו.

בעלי המקצוע שתמכו וליוו אותי בתחילת הדרך לימים הפכו להיות הפורום המקצועי של העמותה.

העמותה ממשיכה לפרוש שורשים לרוחב ולעומק, ולייצר בסיס יציב עליו תחום החקלאות המחדשת יוכל לצמוח, להתפתח, ולהפיץ זרעים למרחקים.

 

בואו להיות חלק >
צרו איתנו קשר >