כתבה בכלכליסט מרמזת כי יש מקום לחקלאות המחדשת בבנייה העתידה לקרות ביישובי העוטף. כתבה בעיתון "כלכליסט", מאת שני אשכנזי. 28.11.23


בכתבה שפורסמה בעיתון האינטרנטי ״כלכליסט״ שני אשכנזי כותבת ומפרטת על העתיד שמחכה ליישובי העוטף החרבים.  בין כל ההרס והחורבן יש תקווה:


לבנות מחדש את יישובי העוטף במודל חדשני ובר קיימא.


קטע קצר מתוך הכתבה:

מינהלת תקומה עובדת על תוכנית לשיקום ארוך טווח ליישובי עוטף עזה. מומחים מציעים: לבנות מחדש, תוך היערכות לאתגרי האקלים.

פרופ׳ עדי וולפסון וגליה לימור שגיב מהמכללה האקדמית להנדסה סמי שמעון ופרופ׳ אופירה אילון, מומחית לאנרגיה וסביבה מאוניברסיטת חיפה וממוסד שמואל נאמן בטכניון, משרטטים בעבודה שהגישו למינהלת תקומה את התחומים העיקריים שיש להקדיש להם תשומות בעת בניית חוסן בר־קיימא: חקלאות וביטחון מזון, בנייה ירוקה, אנרגיה, תחבורה מקיימת, היערכות לשינויי אקלים, התחדשות עירונית וטיפול בפסולת


הנגב המערבי נחשב ל"אסם הירקות" המקומי. כ־60% מהירקות הישראליים גדלים שם, והוא מהווה בית ל־44% משטחי החקלאות הישראליים. וולפסון ואילון מציעים כעת להפוך את החבל למרחב האגרו־טק של ישראל, שבו יתבצעו מחקר ופיתוח ותוכשר הקרקע לסטארט־אפים מקומיים בתחום.

בתוכנית ממשלתית שהוגשה ב־2018 לאור החלטת ממשלה מ־2014 באשר לפיתוח האזור, כבר הומלץ להפוך את עוטף עזה למרכז מוביל בתחום החקלאות העתידית והתמודדות האדם עם שינויי אקלים ומחסור במשאבים.


מעוניינים לקרוא עוד?

https://m.calcalist.co.il/Article.aspx?guid=rj6w6qms6


את התקציר כתבה: יהודית בריוזקין