חקלאות ביער היא גידול של תוצרת חקלאית בעלת ערך כלכלי גבוה תחת חסותה והגנתה של חופת עצים מנוהלת. באזורים מסוימים בעולם, שיטה או גישה זו נקראת גם חקלאות רב שכבתית  או חקלאות רב קומתית, ובאזורים הטרופיים כאשר השימוש בשיטה הוא בקנה מידה קטן הוא יקרא לפעמים פשוט גינון ביתי. אין הכוונה בשיטה חקלאית זו  רק לליקוט או קציר ביער טבעי אשר אינו מנוהל; דווקא ניהול השטח המרכיב החיוני  ביותר בחקלאות ביער. גישת חקלאית זו  משתמשת באופן מכוון גם במרחב האנכי לגובה, ובכך מנצלת בצורה מיטבית את יחסי הגומלין של הצמחים עם מיקרו האקלים המתקיים בתוך היער.

ההיקף וסדר הגודל של הייצור בחקלאות ביער יכולים להשתנות בהתאם למטרות הספציפיות של כל מגדל, השיקולים שנלקחים בחשבון יהיו מהם שווקי היעד, מהי זמינותו של ציוד ייעודי וכמובן אופי האתר עצמו. כמה דוגמאות לממשקים של חקלאות ביער הן:  פיזור וקציר של זרעים מקומיים; דילול ועישוב צמחים המתחרים בגידול היעד; הכשרת השטח  לשתילת זרעים, פקעות או שתילים; טיפולים ותוספות לקרקע לשיפור ה pH  והפוריות הכללית; ערוגות שתילה בנויות ומוגבהות; פעולות הדברה; וגידור להרחקת בעלי חיים וציידים.

חקלאות ביער.  (צילום: קייטי טרוזו אתר ה USDA)

גידולי חורש מסוג זה הגדלים תחת חופת העצים יכולים להיקרא מוצרי יער שאינם עצים או NTFP- Non-Timber Forest Products . בעולם נפוצים גידולים כמו ג'ינסנג, חותם זהוב, פטריות שיטאקי או פטריות אחרות, וכן שרכים דקורטיביים יכולים להימכר לשימוש רפואי, קולינרי ודקורטיבי. חקלאות ביער יכולה לספק הכנסה לטווח קצר  בזמן שלוקח לעצים מאיכות גבוהה יותר לגדול לשימושים עץ אחרים.

בשל הביקוש והערך הגבוה של חלק מהצמחים הגדלים ביערות קשה כיום למצוא רבים מהם בבתי הגידול הטבעיים שלהם ואלה שנותרו מוגנים לרוב בשמורות ואסורים לאיסוף. בשל האיסור ללקט ולקצור צמחים מסוג זה בשטחי ציבור ושמורות טבע, , חקלאות היער מהווה מקור חשוב הנותן מענה לביקוש הגבוה למגוון צמחים. יתרונות נוספים של ייצור מכוון של צמחים נדירים ומוגנים, מעלה ומסייע לאיתור והדברה של  צמחים ומזיקים פולשים, ומורידה הלחץ על אוכלוסיות צמחי הבר באזורים מוגנים ומסייע לשקם אותם ביערות אחרים באזור.

בישראל שיטה זו כרגע אינה נפוצה, אך הפוטנציאל קיים, וישנו הרבה מקום לחדשנות בתחום, דוגמא מקומית יכולה להיות הנסת ערך מוסף למטעים מבוססים, או גידול חקלאות בחורשות אקליפטוס או ביערות מחטניים, שתנאי הקרקע מסתמנים  כמתאימים לגידול גרגרי יער מסוגים שונים.

לקריאה נוספת באתר הUSDA

https://www.fs.usda.gov/nac/practices/forest-farming.php