מהי חקלאות מחדשת?

או איך אפשר לעשות חקלאות אחרת?

 

 

“חקלאות מחדשת” הינה גישה או תפיסת עולם לניהול קרקעות בצורה הוליסטית, שהולכת ומתרחבת מתוך הבנה של חקלאים בכל העולם שלא ניתן עוד להמשיך ולקיים חקלאות בצורה הקונבנציונלית לאורך זמן.  פוריות הקרקעות נמצאת בירידה מתמדת, ושטחים אדירים כבר הוצאו לגמרי משימוש.  עולם החקלאות המחדשת כולל בתוכו מגוון שיטות של חקלאות ומרעה, שבמקום להרוס את הקרקע, מסייעות לשקם אותה על מנת שתוכל לספק לנו אינספור תועלות סביבתיות וכלכליות. השיטות השונות הנכללות תחת ההגדרה של חקלאות מחדשת מתבססות בראש ובראשונה על העשרת הקרקע בחומר אורגני, הנחוץ לשיקום המגוון הביולוגי המצוי בה, מעל ומתחת לפני השטח. תוספת של חומר אורגני לקרקע, משפרת משמעותית את תאחיזת המים שלה,  מעשירה אותה בחומרי הזנה חשובים, מה שמפחית את הצורך ביישום של חומרי דישון והדברה כימיים, ובניהול מושכל מאפשר לעיתים להימנע לחלוטין מהשימוש בהם.  המטרה העיקרית של המעבר לשיטות של חקלאות מחדשת היא לייצר מערכות מזון בנות קיימא, אשר אינן גורעות מן הקרקע או הסביבה אלא שואפות לשמר את המקורות הטבעיים של הקרקע ואף לשפר המצב הקיים.  יישום שיטות של חקלאות מחדשת מסייעת במלחמה  בשינויי האקלים על ידי אדפטציה של השיטות ואף מטיגציה, כאשר הממשקים מנוהלים בצורה מיטבית, והכי חשוב, מספקת לנו תוצרת טעימה בריאה ושמחה הרבה יותר.

 

יישום ארוך טווח של שיטות חקלאות מחדשת רותמות את היכולת היצרנית של הצמחים לסגירת מחזור הפחמן, לאצירה של פחמן בקרקע בעומקים שהולכים וגדלים עם הזמן, ומייצרת עבור הגידולים סביבה בריאה ועשירה המסייעת להם להתמודד באופן טבעי עם עקות, בשל העלייה בזמינות המים, של חומרי ההזנה ושל מיקרואורגניזמים מיטיבים. בניגוד לחקלאות קונבנציונלית המאיצה את שחרורו של הפחמן האצור בקרקע, חקלאות מחדשת מסייעת בהפחתת ריכוזי ה CO2 באטמוספירה על ידי צבירתו, ואצירתו המחודשת בקרקע,  ובכך מסייעת בתיקון הנזקים שנגרמו לאורך שנים רבות של יישום פרקטיקות חקלאיות קונבנציונליות.

על מנת ולהתחיל וליישם שיטות מעולם החקלאות המחדשת במטרה ליצר קרקע בריאה ופורייה יותר, ניתן להתחיל ביישום שיטות מעולם החקלאות המחדשת באופן הדרגתי, ואין חובה ליישם את כל השיטות בבת אחת ובמקביל.  במעבר לגידול בשיטות מחדשות, מדובר למעשה שינוי תפיסתי שמחייב התאמה נכונה הן לממשק הגידול, והן למגדל עצמו ולהקשרו האישי (קונטקסט).  על כל מגדל, בין אם הוא גדול או קטן, מקצועי או חובבן, להחליט מהי רמת החקלאות המחדשת שאותה הוא מעוניין (ומסוגל) ליישם כבר מחר בבוקר, ואילו פרקטיקות היה רוצה לאמץ בעתיד.  חשוב לזכור שהמעבר לממשקים של חקלאות מחדשת הוא תהליך של למידה והשקעה לטווח ארוך כך שרצוי לבנות תוכנית הבנויה משלבי ביצוע תוך הבנה, שייתכן ויהיה צורך לבצע התאמות לאורך הדרך.  ככל שמגדלים רבים יחליטו לאמץ שיטות מחדשות, ייווצר רצף של שטחים בריאים ומשגשגים, המייצרים תוצרת בריאה ונקייה מרעלים, ייטב לסביבה ולכולנו.

 

משרד החקלאות האמריקאי, ה USDA הגדיר את חמשת העקרונות לשיפור ושמירה על בריאות הקרקע באופן מקיים, עקרונות אלה מאומצים על ידי ארגונים ומגדלים ברחבי העולם במטרה