מה זה בעצם אגרופורסטרי Agroforestry ?

 

בפשטות, תחת ההגדרה של "אגרופורסטרי" "Agroforestry" נכללות כל הפרקטיקות החקלאיות המשלבות עצים ושיחים עם גידולים שאינם עצים או עם בעלי חיים על אותו השטח או החלקה.

מערכות אגרופורסטרי בבסיסן הינן שיטות חקלאיות המאפשרות לשלב יצרנות גבוהה ורווחית ובו זמנית לשמור על הסביבה. במערכות אגרופורסטרי המנוהלות היטב השילוב של עצים בשטחים חקלאיים, יוצר מערכות חקלאיות בריאות וברות קיימא שתישמרנה לדורות הבאים ותהיינה חסינות יותר מפני שינויי האקלים בהשוואה למערכות החקלאיות הקונבנציונליות המקובלות כיום. במערכות אגרופורסטרי ניתן לגדל את היבולים יחד באותו הזמן, לגדל אותם ברוטציה, או לגדל אותם בחלקות נפרדות כאשר חומרים מגידול אחד משמש לטובתו של גידול אחר, תוך שמירה על משאבי המים, הקרקע והמגוון הביולוגי.

עצים ושיחים יכולים להיכלל במערכות חקלאיות בשלל דרכים . פרקטיקות אגרופורסטרי כתלות במיקום ואופן היישום, מאפשרות:

1. לספק הגנה לשכבת הקרקע העליונה, לחיות המשק, לגידולים החקלאיים ולחיות הבר;
2. להגדיל את התפוקה של הגידולים החקלאיים;
3. להפחית את תשומות חומרי ההדברה, הדשנים והאנרגיה;
4. לשפר את יעילות השימוש וצריכת המים של צמחים ובעלי חיים;
5. לשפר את איכות המים, והנגר היוצא מהחלקה;
6. להפחית סחף קרקע, ולשפר את בריאותה;
7. לגוון את מקורות ההכנסה של החווה הבודדת ושל האזור כולו;
8. לתמוך במגוון הביולוגי;
9. לשפר את איכות האוויר ולהגביר את קיבוע הפחמן ואת אצירתו בקרקע;

 

אגרופורסטרי בעולם

בכל העולם ישנה כיום התעניינות ועלייה בהיקף האימוץ והיישום של שיטות מעולם האגרופורסטרי. בארה"ב לדוגמא, עשרות אלפי חוות ברחבי המדינה כבר מיישמות כיום שיטות אגרופורסטרי, ומספר זה נמצא בעלייה מתמדת תודות לתמיכה ממשלתית נרחבת של משרד החקלאות האמריקאי ה USDA. תמיכות ה USDA כוללות מענקים רבים למחקר ופיתוח, שירותי הדרכה ותמיכה בחקלאים, וכן ניסיונות ופיילוטים בשיתוף עם חקלאים בשטח הכוללים מענקים כספיים לחקלאים במטרה לסייע לחקלאים במעבר ליישום של ממשקים אלה.

מפת ישום אגרופורסטרי בארה"ב. מקור: אתר ה USDA

גם באירופה, בשנים האחרונות ישנה התעוררות בתחום האגרופורסטרי מתוך הבנה של בעלי עניין שונים, כי ממשקים אלו יכולים להגדיל את הרווחים של החקלאי ולהפחית את הנזקים לסביבה. בכל רחבי אירופה ארגונים מקומיים לתמיכה ולקידום התחום כבר קיימים או נמצאים בתהליכי הקמה , כאשר EURAF- European Agroforestry Federation הוא ארגון הגג של מדינות האיחוד האירופי. תודות לפעילות EURAF  והתרחבות המחקר בתחום, הכיר האיחוד האירופי לאחרונה במסגרת ה Green Deal בפרקטיקות מתחום האגרופורסטרי כפרקטיקות העומדות בתנאי הסף  כשיטות חקלאיות תומכות סביבה ומגוון ביולוגי, כך שחקלאים שמיישמים אותן זכאים לתמיכות כספיות. בישראל, תחום האגרופורסטרי נמצא בחיתוליו, הן מבחינת יישום והן מבחינה ההכרה על ידי הממשלה כממשקים הזכאים לתמיכה.  העמותה הישראלית לאגרופורסטרי וחקלאות מחדשת הוקמה על מנת לקדם את התחום בישראל ופועלת כבר עכשיו להפצת הידע, לגיוס משאבים עבור מחקר ולגיוס השלטונות להכרה ולתמיכה.

https://www.google.com/maps/d/viewer?mid=15Rgqp0p2lfqXiqiphE5Iot6ltvqmZL0e&ll=46.29466379831099%2C-16.58088295000002&z=4

 

 

כיצד שילוב של עצים בשטחים חקלאיים משפר את ממשקי הגידול ותורם לסביבה?

אקלים : עצים לוכדים  CO 2 ופולטים חמצן. הם אוגרים פחמן בביומסה שלהם (בעץ, ובשורשים) ומאיצים את אצירתו באדמה (הומוס). עצים מהווים מחסום טבעי, ובכך מגנים על גידולים רגישים מפני הרוח וממתנים את השפעתם של תנאי מזג אוויר קיצוניים. בנוסף לכך הצל שמספקים העצים,  יוצר סביבות שלמיקרו-אקלים המאפשר בין היתר תנאים המתאימים לגידול צמחים 'ייחודיים'.

מים : עצים תורמים לוויסות  מחזור המים על ידי שיפור יכולת החלחול ותאחיזת המים של הקרקע, ובכך מגדילים את כמות המים הזמינים לצמחים אחרים. עצים מצמצמים את כמויות הנגר היוצאות מהחלקה ומפחיתים את סחף הקרקע. עצים גם משפרים את יכולת הסינון של המים ומפחיתים את זיהומם. שורשיהם העמוקים של העצים,  מאפשרים למים משכבות קרקע עמוקות לעלות לכיוון פני הקרקע, ובכך הופכים "מקורות מים"  לזמינים לגידולים נוספים שצומחים באותו תא שטח.

אדמה : גידול מגוון של סוגי גידולים בשילוב כיסוי צמחי, עצים וגדרות מעוצות (גדר חיה) מאפשרים לנצל טוב יותר את אור השמש, להגביר את קצב הפוטוסינתזה ולהעשיר את הקרקע בחומר אורגני (מהעלים וענפים שנושרים). כתוצאה מכך נוצרת עם הזמן קרקע עשירה ופורייה יותר, המצמצמת את התלות בדשנים ממקור חיצוני. במובן זה, האגרופורסטרי מקבלת "השראה" במונחים אגרונומיים, בניסיון לחקות את התפקוד האוטונומי של יערות ושטחי המרעה טבעיים.

מגוון ביולוגי : עצים מהווים בתי גידול טבעיים למחצה, ומעניקים מחסה למגוון בעלי חיים וצמחים קטנים יותר החיוניים לחקלאות (האבקה, תחרות עם מזיקים). עצים מספקים מקור מזון לשלל יצורים ובכך תומכים במגוון הביולוגי, הודות למחזורי הצמחייה והפריחה, ויוצרים מערכת אקולוגית עשירה המתפתחת במרחב ובזמן.

רווחת בעלי חיים : עצים יכולים לתרום לרווחתם של חיות המשק על ידי הצללה, הגנה מפני הרוח, וכמקור מזון טרי.

 

השיטות

שיטות מתחום האגרופורסטרי קיימות בעולם שנים רבות, כאשר חלקן התפתחו במקור במערכות ייצור מזון טרופיות, וחלקן מתבססות על שיטות עתיקות של רעייה בשטחי מרעה מיוערים גם באזורים נוספים בעולם כמו אירופה והמזרח התיכון באזורים עם אקלים ממוזג יותר, נהוג לסווג את השיטות העיקריות לחמש פרקטיקות שונות אך יחד עם זאת גם קשורות.

https://www.fs.usda.gov/nac/practices/index.shtml

חמשת הפרקטיקות הן:

גידול בשדרות  Ally Cropping  – שילוב הגידול של עצים עם גידולים נוספים כמו ירקות עונתיים קרא עוד

גידול בשדרות Ally cropping. מקור: אתר ה USDA

סילוופצ'ר Silvopasture  – שילוב רעיית בעלי חיים בשטחי הגידול קרא עוד

פרות רועות במטע בממשק סילבופסצ'ר. מקור: אתר ה USDA

מחסומי רוחות( גדרות חיות)  Wind Breaks  – רצועות עצים או שיחים מניבים אשר תוחמים את השטח ומגינים מפני נזקי רוחות (קרא עוד) 

מחסום רוח מעוצה. מקור: אתר ה USDA

רצועות חיץ מעוצות Riparian Buffers –  רצועות עצים ושיחים מניבים המפרידים בין השטח החקלאי לבין נחלים ומקורות מים למניעה של זליגת מזהמים וסחף קרקע (קרא עוד)

רצועות חיץ לצידי הנחל. מקור: אתר USDA

וחקלאות ביער Forest Faring – גידול של תוצרת חקלאית בעלת ערך כלכלי גבוה תחת חסותה והגנתה של חופת עצים מנוהלת (קרא עוד)

חקלאות ביער. מקור: אתר ה USDA

עם הפנים קדימה

לסיכום, שיטות מעולם האגרוספורסטרי הן עתיקות-חדשות וזוכות להרבה התעניינות הן מהשטח והן על ידי הרשויות.  חקלאים רבים מכניסים יותר ויותר עצים לממשקי הגידול שלהם מתוך הבנה שהעצים מספקים להם תועלות רבות ומחזקים את כלל המשק באופן מקיים לטווח הרחוק. גם ממשלות רבות מכירות בשיטות של אגרופורסטרי כראויות לתמיכה ממשלתית מתוך הבנה שהרחבת היקף היישום תומך בהיבטים סביבתיים וכלכליים רבים, ולא פחות חשוב מפחיתים את טבעית הרגל הפחמנית של החקלאות המקומית.  מדינות רבות בעולם התחייבו לאמנות בינלאומיות להפחתת פליטות של גזי חממה בכל הסקטורים, והסקטור החקלאי היום הוא אחד התורמים העיקריים, ומשאבים אדירים מושקעים במציאת פתרונות להפחתה וקיזוז פליטות.  עצים הם צרכני הפחמן הגדולים ביותר בכדור הארץ ואחת הדרכים היעילות ביותר להפחית את טביעת הרגל הפחמנית של ממשקים חקלאיים, ולא בכדי שממשלות רבות תומכות בממשקים המשלבים עצים. בנוסף שוק אשראי הפחמי נמצא כיום עדיין בחיתוליו, ודורש ארגון ורגולציה בינלאומית, אך כל התחזיות מראות שלא רחוק היום שכל עץ שנמצא בבעלות חקלאי יהווה מקור הכנסה נוסף רק מעצם היותו צרכן של פחמן דו חמצני, וכך השקעה בעצים היא כדאית מכל הבחינות. יישומים חדשניים בעולם הטכנולוגיה החקלאית מתפתחים כל הזמן ומשתלבים בכל תחומי החיים והסביבה. כיום הם מתרחבים גם לסביבה העירונית ולצרכים סביבתיים כמו טיהור מים וקרקע וטיפול בשפכים.

  https://www.fs.usda.gov/nac/practices/additional-apps.php

אגרופורסטרי בישראל 

תחום האגרופורסטרי עדיין נמצא בתחילת הדרך, אך דווקא במדינות חמות ושטופות שמש כמו ישראל נכון לפתח וליישם שיטות המשלבות עצים שמספקים הצללה וממתנים את הטמפרטורה שסביבם.  יצירת תנאי גידול נוחים באמצעות עצים היא WIN-WIN  מכיוון שניתן להפיק רווחים הן מהעצים עצמם והן מהשירותים שהם מספקים עבור גידולים אחרים ובעלי חיים, שכיום ניתנים באמצעים מלאכותיים שכרוכים בעלויות כספית והשקעת אנרגיה (רשתות, אמצעי צינון).  תמיכה ממשלתית לחקלאים המיישמים שיטות בתחום הארגופורסטרי בישראל אינה קיימת עדיין, אך קרנות המחקר הלאומיות החלו בשנים האחרונות לייעד כספים בהיקפים גדולים לפיתוח שיטות לחקלאות מקיימת מסוגים שונים, ובכללן תחום האגרופורסרי. בנוסף, ישנה התעניינות מצד משרד החקלאות הישראלית לבחינה של פרקטיקות מסוג זה, ונשקלת האפשרות לכלול אותן במסלולי התמכות המוענקות לחקלאים.  ככל שיצטבר הידע והניסיון המקומי, כך ניתן יהיה להרחיב את היישום ולגייס מגדלים נוספים להצטרף ולהתנסות.